Türk ve Ermeni İşadamları Erivan’da Buluştu

Türk ve Ermeni işadamları iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin mevcut durumunu ele almak ve işbirliğinde bulunmak amacıyla Erivan’da bir araya geldiler. 22-23 Kasım tarihlerinde Erivan Hrazdan Hotel’de düzenlenen toplantıda ekonomik ilişkiler konusunda karşılaşılan sorunlar ele alındı.

USAID tarafından “Türk-Ermeni İlişkilerinin Güçlendirilmesine Destek” programı dahilinde UMBA – Ermenistan Sanayici ve İşadamları Birliği ve Türk – Ermeni İş Geliştirme Konseyi tarafından organize edilen programa Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve MİAD – Malatyalı İşadamları Derneği’nin teşvikleriyle Diyarbakır, Malatya ve Van gibi Anadolu illerinden de pek çok girişimci katıldı. Taşımacılık, inşaat, kuyumculuk, süt ürünleri, orman ürünleri, mobilya ve kimya sanayisi gibi farklı alanlardan 100 işadamının yer aldığı programda Türkiye ve Ermenistan arasında süregelen ekonomik ilişkiler ve muhtemel projeler ele alındı.

Program açılışında UMBA – Ermenistan Sanayici ve İşadamları Birliği’nden Artur Gazaryan, girişimcilerin Ermenistan pazarına yönlendirilmesine yönelik her türlü teklife açık olduklarını belirtti. Türkiye’den TEPAV – Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ile de ortak projeler üzerine çalıştıklarını dile getiren Gazaryan, programın sonraki adımının Türkiye’de atılacağını belirtti.

Türk Ermeni İş Geliştirme Konseyi’nden Noyan Soyak da iki tarafta da bilgi kirliliğinden kaynaklanan diyalogsuzluğa vurgu yaparak, Türk ve Ermeni işadamlarını bir arada tutacak olan oluşumlara gidilmesinin şart olduğunu  söyledi.

Programın kapanış konuşmasında ise ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi John Haffern ABD’nin Türkiye ve Ermenistan normalleşme sürecini sonuna kadar desteklediğini ve ortak sorunların ekonomik gelişmelere paralel olarak ortadan kalkacağını dile getirdi.

fatihoztarsu.com

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download