Fedailer Devrimi – Ermenistan’daki Kayıp Emanet


Dışişleri Bakanlığı görevlisi Şevket Sami ajan olarak bulunduğu Taşkent ve Bakü’den sonra Erivan’da Ermenistan siyasetini takip etmekle görevlendirilir. Erivan’a geliş amacı hem devlet görevini yerine getirmek hem de geçmişine ait izleri araştırmaktır. Erivan’da bulunduğu sırada, asker kökenli yönetimi devirmek için kurulan Fedailer Örgütü ile yolu kesişen Şevket Sami, ister istemez devrim sürecine öncülük eder, Azerbaycan’ın Karabağ’ı ele geçirmesine şahit olur ve bu süreçte kayıp akrabalarına ulaşır.

Erivan’da âşık olduğu Asya’ya olan yakınlığı soykırım konusunda büyük bir iç muhasebe yaşamasına sebep olur. Devrim sürecinde, yeniden kurulan ASALA oluşumuyla ilgili ipuçlarına da ulaşan Şevket Sami bu örgütün Erivan’da gerçekleştirdiği bir terör saldırısından sonra konuyla ilgili çalışmak üzere Erivan’da görevlendirilir.

Ermenistan’daki toplumsal dengelere ek olarak soykırım ve Karabağ meselelerinin farklı bir muhasebeyle ele alındığı roman Türkiye, Rusya ve Azerbaycan’ın Kafkasya’daki siyasi ağırlığına da yer vermektedir.

Roman, Türk edebiyatında Ermenistan’ı konu alan ilk eser olma özelliği de taşımaktadır.

 

Tanıtım Filmi için tıklayınız…

Kitap : Fedailer Devrimi – Ermenistan’daki Kayıp Emanet

Yazar : Mehmet Fatih Öztarsu

Yayınevi : Öteki Adam Yayınları

You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Fedailer Devrimi – Ermenistan’daki Kayıp Emanet”

  1. Ahmet Ünal diyor ki:

    Tebrik ederim, başarılarının devam edeceğine inanıyorum.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download