“Annem Ermeni Değil, Ama…”

Türk dış politikasının “komşularla sıfır sorun, azami işbirliği” formülü dünya tarafından dikkatle ele alınmakta ve son olaylar karşısında bu formülün etkili olup olmadığı tartışılmaktadır.

Türkiye’nin komşu ülkelerle ilgili yaklaşımlarında iktidar ve muhalefet partilerinin sorunların çözümüne yönelik yaklaşımları da dikkatle incelenen ayrı bir konu. Çünkü partilerde değişen yönetim anlayışı iç ve dış politikayla ilgili yaklaşımları da etkilemekte.

International Center for Journalists bünyesinde Türk, Ermeni ve Amerikalı gazetecilerle CHP Genel Merkezi’ne gerçekleştirdiğimiz ziyarette de Türk dış politikasının kazanımları ve açıkları üzerine konuştuk.

Misafirleri son derece kibar şekilde karşılayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Türk dış politikasıyla ilgili revizyonist açılımların yapılmasından yana bir yaklaşıma sahip. Kendisine yöneltilen sorulara nezaket çerçevesinde ve rahat bir şekilde yanıt veren Kılıçdaroğlu Ermeni meselesine yönelik acil ve akil politikalar üretilmesi gerektiğini belirtmekte : “İki taraf iyi niyetle masaya oturmalıdır. Arşivler açılmalı, kimin suçlu kimin suçsuz olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Geçmişte yaşanan olaylar iç siyasete alet edilmemelidir. Politik kişiler değil sanatkarlar, aydınlar ve halklar bu sürece dahil edilmelidir.”

Ermeni gazeteci arkadaşlarımızın kendisine yönelttiği “Sınırlar ne zaman açılacak? Türkiye tarafı ön şartlardan vazgeçecek mi?” sorusuna karşılık olarak, ön yargılı hareket etmenin kimseye fayda sağlamayacağını ve bunun sorunun çözümü için herhangi bir etki oluşturmayacağını belirtmekte. Kılıçdaroğlu aynı zamanda Ermenistan’ın da işgal edilen yedi bölgeden çekilerek jest yapmasının güzel bir sürpriz olacağını düşünmekte. Kılıçdaroğlu’nun acilen barışın tesis edilmesi yönündeki söylemleri yabancı gazeteciler tarafından ilgiyle dinlenmiş ve Türkiye muhalefetinin değişen dünya şartlarına ayak uydurması ve yenilikçi politikalar üretmesi takdirle karşılanmıştır. Ermeni meselesinde CHP’nin önceki dönemde gösterdiği tavır ile şu anki yaklaşımları arasındaki fark Ermeni gazetecilerce yeni dönemde daha önemli ilerlemelerin sağlanacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

CHP’nin Suriye, Libya ve Mısır olaylarına yönelik yaklaşımlarının ise tamamen demokratik hakları için mücadele eden halklardan yana olduğunu belirten Kılıçdaroğlu bugün silahlı hiçbir baskı unsurunun başarıya ulaşamayacağını ifade etmekte ve bu konularda dış müdahalenin değil iç dinamiklerin yarar sağladığını belirtmiştir. “Komşularla sıfır sorun diyerek başladılar ama hiçbir komşuyla sıfır sorun yok” diyen Kılıçdaroğlu dış politikada eksen kaymasının da yaşandığını belirtmekte.

Annesinin Ermeni olduğunu iddia edenlere herhangi bir dava açmadığını belirten Kılıçdaroğlu bunu iddia edenlere ise tek bir şey söylüyor : “Ben annemi çok seviyorum, Ermeni olsa da Türk olsa da bu değişmez.”

Mehmet Fatih ÖZTARSU

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Space | Thanks to Best CD Rates, Boat Insurance and software download